Curtis Instruments 700ZR001N48150D100230A
700ZR001N48150D100230A picture photo
Mfg. Part Number
700ZR001N48150D100230A
Manufacturer
Product Category
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Brief Description
COUNTER LCD 6 CHAR 100-230V PNL
Datasheet Download
700ZR001N48150D100230A.pdf
Availability of 700ZR001N48150D100230A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
700ZR001N48150D100230A Order Process
Ship out your order
Specifications of 700ZR001N48150D100230A
Internal Part NumberEIS-700ZR001N48150D100230A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters - Counters, Hour Meters
Series700
TypeTime Counter (Hour Meter)
Operating ModeUp
Count Rate-
Time Format99999.9hrs
Number Of Characters Per Row6
Display TypeLCD - Black Characters
Display Characters - Height0.196" (5.00mm)
Input TypeVoltage
Output Type-
Voltage - Supply100 ~ 230VAC, 48 ~ 150VDC
ResetExternal
Panel Cutout DimensionsRectangular - 36.80mm x 24.10mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP65 (Face), IP65 (Case)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)700ZR001N48150D100230A
Related Links700ZR001N48, 700ZR001N48150D100230A Datasheet, Curtis Instruments Distributor
700ZR001N48150D100230A Details Description
Related parts for 700ZR001N48150D100230A
CONN RECEPT 120POS W/POST SMD datasheet.pdf
RES 40 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 2A 16-DFN datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf