Curtis Instruments 701FN001048150D100230A
701FN001048150D100230A picture photo
Mfg. Part Number
701FN001048150D100230A
Manufacturer
Product Category
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Brief Description
COUNTER LCD 6 CHAR 100-230V PNL
Datasheet Download
701FN001048150D100230A.pdf
Availability of 701FN001048150D100230A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
701FN001048150D100230A Order Process
Ship out your order
Specifications of 701FN001048150D100230A
Internal Part NumberEIS-701FN001048150D100230A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters - Counters, Hour Meters
Series700
TypeTime Counter (Hour Meter)
Operating ModeUp
Count Rate-
Time Format99999.9hrs
Number Of Characters Per Row6
Display TypeLCD - Black Characters
Display Characters - Height0.196" (5.00mm)
Input TypeVoltage
Output Type-
Voltage - Supply100 ~ 230VAC, 48 ~ 150VDC
ResetNon-Resettable
Panel Cutout DimensionsRectangular - 36.80mm x 24.10mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP65 (Face), IP65 (Case)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)701FN001048150D100230A
Related Links701FN001048, 701FN001048150D100230A Datasheet, Curtis Instruments Distributor
701FN001048150D100230A Details Description
Related parts for 701FN001048150D100230A
CAP PUSHBUTTON SQUARE RED/WHITE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 510MA 2.9 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
LICENSE 10GBIT ETHERNET MAC datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount Vertical datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CODING PIN datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf