Qualtek Electronics Corp. 701W-10/55
701W-10/55 picture photo
Mfg. Part Number
701W-10/55
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
INLET IEC320 C14 SNAP 6.3MM TERM
Datasheet Download
701W-10/55.pdf
Availability of 701W-10/55
QUANTITY
701W-10/55 Order Process
Ship out your order
Specifications of 701W-10/55
Internal Part NumberEIS-701W-10/55
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
Featured ProductAC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series701W
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.50mm x 20.00mm
Panel Thickness0.039" (1.00mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCCC, CSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)701W-10/55
Related Links701W-, 701W-10/55 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
701W-10/55 Details Description
Related parts for 701W-10/55
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
IC LED Driver Linear Single-Wire Dimming 30mA Backlight 6-SSOT datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE NE CD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf