Qualtek Electronics Corp. 701W-X2/07
701W-X2/07 picture photo
Mfg. Part Number
701W-X2/07
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
INLET IEC320 C14 SNAP 4.8MM TERM
Datasheet Download
701W-X2/07.pdf
Availability of 701W-X2/07
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
701W-X2/07 Order Process
Ship out your order
Specifications of 701W-X2/07
Internal Part NumberEIS-701W-X2/07
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
Featured ProductAC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series701W
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.10mm x 20.00mm
Panel Thickness0.031" ~ 0.079" (0.79mm ~ 2.00mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)701W-X2/07
Related Links701W-, 701W-X2/07 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
701W-X2/07 Details Description
Related parts for 701W-X2/07
SCR SENS 400V 6A SMT TO-252AA datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC POWER MANAGEMENT 40-TQFN datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HDM BACKPLANE OPEN END OPTION datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 26.6MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 4.53M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf