Integrated Device Technology (IDT) 7025L55J8
7025L55J8 picture photo
Mfg. Part Number
7025L55J8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 128KBIT 55NS 84PLCC
Datasheet Download
7025L55J8.pdf
Availability of 7025L55J8
QUANTITY
7025L55J8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7025L55J8
Internal Part NumberEIS-7025L55J8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size128K (8K x 16)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case84-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package84-PLCC (29.21x29.21)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7025L55J8
Related Links7025, 7025L55J8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7025L55J8 Details Description
Related parts for 7025L55J8
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC DIFF COMP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
BRISTLE DISC 3X5/8 TAPERED 80 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 12POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 700V 0.8A TO92 datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR SM LC SC YEL datasheet.pdf