Integrated Device Technology (IDT) 70261S25PFI
70261S25PFI picture photo
Mfg. Part Number
70261S25PFI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
Datasheet Download
70261S25PFI.pdf
Availability of 70261S25PFI
QUANTITY
70261S25PFI Order Process
Ship out your order
Specifications of 70261S25PFI
Internal Part NumberEIS-70261S25PFI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size256K (16K x 16)
Speed25ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70261S25PFI
Related Links70261, 70261S25PFI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
70261S25PFI Details Description
Related parts for 70261S25PFI
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER PERFORM SNAP-IN INLET 6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf