Integrated Device Technology (IDT) 7027S55PF
7027S55PF picture photo
Mfg. Part Number
7027S55PF
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
Datasheet Download
7027S55PF.pdf
Availability of 7027S55PF
QUANTITY
7027S55PF Order Process
Ship out your order
Specifications of 7027S55PF
Internal Part NumberEIS-7027S55PF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size512K (32K x 16)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7027S55PF
Related Links7027, 7027S55PF Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7027S55PF Details Description
Related parts for 7027S55PF
MOSFET N-CH 400V 3.3A D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 10A 8-SOIC datasheet.pdf
IC HEX INVERTER GATE 8-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 49A 0.5 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 11POS datasheet.pdf
BOARD DEV FOR EPC8003 100V EGAN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT SKT datasheet.pdf