FFF 70472-1002LF
70472-1002LF picture photo
Mfg. Part Number
70472-1002LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
R/A STB SIG RCPT ASSY 36MM
Datasheet Download
70472-1002LF.pdf
Availability of 70472-1002LF
QUANTITY
70472-1002LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 70472-1002LF
Internal Part NumberEIS-70472-1002LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Material Reversal 22/Apr/2015
Standard Package576
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetral® B
PackagingTube
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector Style-
Number of Positions120
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Spacer
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Color-
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70472-1002LF
Related Links70472-, 70472-1002LF Datasheet, FFF Distributor
70472-1002LF Details Description
Related parts for 70472-1002LF
RES SMD 11.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO201AE datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 540MA 1.2 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 69.7UH 600MA 282 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL VERT 15GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.1A 180 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 100MA 4.2 OHM datasheet.pdf