Bourns Inc. 70F126AI
70F126AI picture photo
Mfg. Part Number
70F126AI
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 1.666A 72 MOHM
Datasheet Download
70F126AI.pdf
Availability of 70F126AI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
70F126AI Order Process
Ship out your order
Specifications of 70F126AI
Internal Part NumberEIS-70F126AI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series70F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance1.2µH
Tolerance±10%
Current Rating1.666A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)72 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant118MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.160" Dia x 0.250" L (4.06mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70F126AI
Related Links70F1, 70F126AI Datasheet, Bourns Inc. Distributor
70F126AI Details Description
Related parts for 70F126AI
IC REG LDO 3.3V 50MA 8VSSOP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
IC BIN RATE MULTIPLIER 16-TSSOP datasheet.pdf
IC CTRLR ARCNET 2KX8 RAM 48-TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 32POS datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.1% 1/20W 0505 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf