Bourns Inc. 70F304AI
70F304AI picture photo
Mfg. Part Number
70F304AI
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 300UH 106MA 13.2 OHM
Datasheet Download
70F304AI.pdf
Availability of 70F304AI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
70F304AI Order Process
Ship out your order
Specifications of 70F304AI
Internal Part NumberEIS-70F304AI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series70F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance300µH
Tolerance±5%
Current Rating106mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)13.2 Ohm Max
Q @ Freq46 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant2.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.170" Dia x 0.250" L (4.32mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70F304AI
Related Links70F3, 70F304AI Datasheet, Bourns Inc. Distributor
70F304AI Details Description
Related parts for 70F304AI
IC REG MULT CONFG INV ADJ 5DDPAK datasheet.pdf
TERMINAL SOLDER TAB 6-32 .032" datasheet.pdf
IC DAC STEREO 192KHZ 5V 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HDM 8SMPO067F079F LM datasheet.pdf
AMPLIMITE,ASY,RCPT,STD,109,1,GMT datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SOT723 datasheet.pdf