Bourns Inc. 70F335AI-RC
70F335AI-RC picture photo
Mfg. Part Number
70F335AI-RC
Brief Description
FIXED IND 33UH 208MA 2.76 OHM TH
Datasheet Download
70F335AI-RC.pdf
Availability of 70F335AI-RC
QUANTITY
70F335AI-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 70F335AI-RC
Internal Part NumberEIS-70F335AI-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series70F
Material - CoreIron
Inductance33µH
Tolerance±5%
Current Rating208mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.76 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.170" Dia x 0.250" L (4.32mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70F335AI-RC
Related Links70F33, 70F335AI-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
70F335AI-RC Details Description
Related parts for 70F335AI-RC
RES SMD 280K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
I-TRAC 11 ROW BP ASSY - 8COL datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 8pF 200 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf