Bourns Inc. 70F336AI-RC
70F336AI-RC picture photo
Mfg. Part Number
70F336AI-RC
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 912MA 240 MOHM
Datasheet Download
70F336AI-RC.pdf
Availability of 70F336AI-RC
QUANTITY
70F336AI-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 70F336AI-RC
Internal Part NumberEIS-70F336AI-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series70F
Material - CoreIron
Inductance3.3µH
Tolerance±10%
Current Rating912mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant66MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.250" L (3.81mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70F336AI-RC
Related Links70F33, 70F336AI-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
70F336AI-RC Details Description
Related parts for 70F336AI-RC
IC SRAM 1MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
IC HEX INVERTER OPN DRN 14-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (BB-339-10) SPM datasheet.pdf
SWITCH LIMIT HAZARDOUS LOCATION datasheet.pdf
CRIMPFOX TOOL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
3ROW BOX REC 150P 100CL UNSEAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf