Bourns Inc. 70F396AI-RC
70F396AI-RC picture photo
Mfg. Part Number
70F396AI-RC
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 870MA 264 MOHM
Datasheet Download
70F396AI-RC.pdf
Availability of 70F396AI-RC
QUANTITY
70F396AI-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 70F396AI-RC
Internal Part NumberEIS-70F396AI-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series70F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance3.9µH
Tolerance±10%
Current Rating870mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)264 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant61MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.250" L (3.81mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70F396AI-RC
Related Links70F39, 70F396AI-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
70F396AI-RC Details Description
Related parts for 70F396AI-RC
IC OPAMP CFA 600MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.4V SC-82AB datasheet.pdf
LGH-1L SGL MOLDED END LEAD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 32MM datasheet.pdf