| Internal Part Number | EIS-70F687AP | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | 70F | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 680nH | |
| Tolerance | ±20% | |
| Current Rating | 1A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 200 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 48 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 240MHz | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.120" Dia x 0.310" L (3.05mm x 7.87mm) | |