| Internal Part Number | EIS-70F754AI | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | 70F | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 750µH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 80mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 22.9 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.6MHz | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.210" Dia x 0.250" L (5.33mm x 6.35mm) | |