Bourns Inc. 70F822AF
70F822AF picture photo
Mfg. Part Number
70F822AF
Brief Description
FIXED IND 82MH 32MA 238 OHM TH
Datasheet Download
70F822AF.pdf
Availability of 70F822AF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
70F822AF Order Process
Ship out your order
Specifications of 70F822AF
Internal Part NumberEIS-70F822AF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package102
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series70F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance82mH
Tolerance±5%
Current Rating32mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)238 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 79kHz
Frequency - Self Resonant168kHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test79kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.430" Dia x 0.630" L (10.92mm x 16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70F822AF
Related Links70F8, 70F822AF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
70F822AF Details Description
Related parts for 70F822AF
RES SMD 115 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS232 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
VERTICAL GUIDE 90MM datasheet.pdf
DISPLAY 0.8" 1DIGIT YLW CA SMD datasheet.pdf
FUSE CANADIAN D TYPE 600V TIME D datasheet.pdf