Bourns Inc. 70F912AF
70F912AF picture photo
Mfg. Part Number
70F912AF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 91MH 31MA 250 OHM TH
Datasheet Download
70F912AF.pdf
Availability of 70F912AF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
70F912AF Order Process
Ship out your order
Specifications of 70F912AF
Internal Part NumberEIS-70F912AF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package102
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series70F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance91mH
Tolerance±5%
Current Rating31mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 Ohm Max
Q @ Freq51 @ 79kHz
Frequency - Self Resonant166kHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test79kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.430" Dia x 0.630" L (10.92mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70F912AF
Related Links70F9, 70F912AF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
70F912AF Details Description
Related parts for 70F912AF
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN 1.0/2.3 JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
IC SOC CORTEX-A9 KINTEX7 484FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 5W T18 datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK datasheet.pdf
PCB TERMINAL BLOCK 3POS datasheet.pdf