Bourns Inc. 70F913AI
70F913AI picture photo
Mfg. Part Number
70F913AI
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 9.1MH 39MA 98.4 OHM TH
Datasheet Download
70F913AI.pdf
Availability of 70F913AI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
70F913AI Order Process
Ship out your order
Specifications of 70F913AI
Internal Part NumberEIS-70F913AI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package144
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series70F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance9.1mH
Tolerance±5%
Current Rating39mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)98.4 Ohm Max
Q @ Freq52 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant560kHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.330" Dia x 0.380" L (8.38mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70F913AI
Related Links70F9, 70F913AI Datasheet, Bourns Inc. Distributor
70F913AI Details Description
Related parts for 70F913AI
TRANSISTOR NPN 1GHZ SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 12.2A 7.04 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2-INPUT 16SOIC datasheet.pdf
SCD/UPC DPX JPR SM 3MM RSR 5M datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
KIT DEV BOARD FOR IGBT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 5.2A 84 MOHM SMD datasheet.pdf