Bel Fuse Inc. 70IMX35D12D12-8IZ
70IMX35D12D12-8IZ picture photo
Mfg. Part Number
70IMX35D12D12-8IZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER QUAD 12V 0.7A
Datasheet Download
70IMX35D12D12-8IZ.pdf
Availability of 70IMX35D12D12-8IZ
QUANTITY
70IMX35D12D12-8IZ Order Process
Ship out your order
Specifications of 70IMX35D12D12-8IZ
Internal Part NumberEIS-70IMX35D12D12-8IZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher IMX35
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs4
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)121V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 312V
Current - Output (Max)700mA, 700mA, 700mA
Power (Watts) - Manufacture Series35W
Voltage - Isolation2.5kV (2500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case19-DIP Module (17 Leads)
Size / Dimension2.87" L x 1.88" W x 0.35" H (72.8mm x 47.8mm x 8.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max34W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70IMX35D12D12-8IZ
Related Links70IMX35D, 70IMX35D12D12-8IZ Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
70IMX35D12D12-8IZ Details Description
Related parts for 70IMX35D12D12-8IZ
TERM BLOCK PLUG 34POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QSOP datasheet.pdf
IC DRVR DL PHASE HS 16-QSOP datasheet.pdf
IC VREG SGL LNB W/I2C 28-HTSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 65MA 15 OHM SMD datasheet.pdf
CONN POWER ENTRY 3 POLE 20A 250V datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf