Bel Fuse Inc. 70IMX4-12-8
70IMX4-12-8 picture photo
Mfg. Part Number
70IMX4-12-8
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 12V 0.34A
Datasheet Download
70IMX4-12-8.pdf
Availability of 70IMX4-12-8
QUANTITY
70IMX4-12-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 70IMX4-12-8
Internal Part NumberEIS-70IMX4-12-8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher IMX4
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)121V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)340mA
Power (Watts) - Manufacture Series4W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (13 Leads)
Size / Dimension1.30" L x 0.79" W x 0.33" H (33.0mm x 20.1mm x 8.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max4W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70IMX4-12-8
Related Links70IMX, 70IMX4-12-8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
70IMX4-12-8 Details Description
Related parts for 70IMX4-12-8
CONN AUDIO JACK 4COND 2.5MM PCB datasheet.pdf
FILTER LINE 3STAGE IND 4A SCREW datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 12SGL 2.36MM datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-A 18 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
IC REDRIVER 1CH 8MLP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 38A SO8FL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 350MA 40V SOD123 datasheet.pdf