Integrated Device Technology (IDT) 70T3589S200BC8
70T3589S200BC8 picture photo
Mfg. Part Number
70T3589S200BC8
Brief Description
IC SRAM 2MBIT 200MHZ 256CABGA
Datasheet Download
70T3589S200BC8.pdf
Availability of 70T3589S200BC8
QUANTITY
70T3589S200BC8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 70T3589S200BC8
Internal Part NumberEIS-70T3589S200BC8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size2M (64K x 36)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.4 V ~ 2.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-CABGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70T3589S200BC8
Related Links70T3589, 70T3589S200BC8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
70T3589S200BC8 Details Description
Related parts for 70T3589S200BC8
RES ARRAY 8 RES 22 OHM 1506 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 1411 datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
11 SIL HORIZ SHROUDED PIN HDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CABLE STR SMA,F BH TO STR FME,F datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf