Integrated Device Technology (IDT) 70T3599S133BC
70T3599S133BC picture photo
Mfg. Part Number
70T3599S133BC
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 256CABGA
Datasheet Download
70T3599S133BC.pdf
Availability of 70T3599S133BC
QUANTITY
70T3599S133BC Order Process
Ship out your order
Specifications of 70T3599S133BC
Internal Part NumberEIS-70T3599S133BC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.4 V ~ 2.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-CABGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70T3599S133BC
Related Links70T359, 70T3599S133BC Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
70T3599S133BC Details Description
Related parts for 70T3599S133BC
IC ENCORE MCU FLASH 2K 8DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS .100 RT/A DUAL datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CABLE CONNECT INTERNAL DVD .5M datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 2POS 7.62MM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf