Integrated Device Technology (IDT) 70T633S10BFG
70T633S10BFG picture photo
Mfg. Part Number
70T633S10BFG
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 10NS 208FPBGA
Datasheet Download
70T633S10BFG.pdf
Availability of 70T633S10BFG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
70T633S10BFG Order Process
Ship out your order
Specifications of 70T633S10BFG
Internal Part NumberEIS-70T633S10BFG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size9M (512K x 18)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.4 V ~ 2.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case208-LFBGA
Supplier Device Package208-CABGA (15x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70T633S10BFG
Related Links70T633, 70T633S10BFG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
70T633S10BFG Details Description
Related parts for 70T633S10BFG
CONN TERM FEMALE 22-30AWG TIN datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 200KHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 160PF 300V 1111 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf