Integrated Device Technology (IDT) 70V05L15J
70V05L15J picture photo
Mfg. Part Number
70V05L15J
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 64KBIT 15NS 68PLCC
Datasheet Download
70V05L15J.pdf
Availability of 70V05L15J
QUANTITY
70V05L15J Order Process
Ship out your order
Specifications of 70V05L15J
Internal Part NumberEIS-70V05L15J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size64K (8K x 8)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC (24x24)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70V05L15J
Related Links70V0, 70V05L15J Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
70V05L15J Details Description
Related parts for 70V05L15J
IC OPAMP VFB 220MHZ 8SO datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 524MA 840 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 42MA 13 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SW DIP LOW PRO 9 POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
LENS FOR SHARP GM2BB 5 UP datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DDR2 1GB 400MHZ 60BGA datasheet.pdf