Integrated Device Technology (IDT) 70V06L15J8
70V06L15J8 picture photo
Mfg. Part Number
70V06L15J8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 128KBIT 15NS 68PLCC
Datasheet Download
70V06L15J8.pdf
Availability of 70V06L15J8
QUANTITY
70V06L15J8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 70V06L15J8
Internal Part NumberEIS-70V06L15J8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size128K (16K x 8)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC (24x24)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70V06L15J8
Related Links70V06, 70V06L15J8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
70V06L15J8 Details Description
Related parts for 70V06L15J8
IC OPAMP VFB 12MHZ 8SO datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.8A 150 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08HC/15/180LF 3.2SN OR BX datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf