Integrated Device Technology (IDT) 70V3319S166PRFG8
70V3319S166PRFG8 picture photo
Mfg. Part Number
70V3319S166PRFG8
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 128TQFP
Datasheet Download
70V3319S166PRFG8.pdf
Availability of 70V3319S166PRFG8
QUANTITY
70V3319S166PRFG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 70V3319S166PRFG8
Internal Part NumberEIS-70V3319S166PRFG8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.45 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case128-LQFP
Supplier Device Package128-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70V3319S166PRFG8
Related Links70V3319S, 70V3319S166PRFG8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
70V3319S166PRFG8 Details Description
Related parts for 70V3319S166PRFG8
RES SMD 3.32KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8K OHM 5% 750W datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 16-28VDC 75-85DB PNL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 444MA 240 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf