Integrated Device Technology (IDT) 70V5388S200BG
70V5388S200BG picture photo
Mfg. Part Number
70V5388S200BG
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1.125MBIT 200MHZ 272BGA
Datasheet Download
70V5388S200BG.pdf
Availability of 70V5388S200BG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
70V5388S200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of 70V5388S200BG
Internal Part NumberEIS-70V5388S200BG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAdditional Assembly Sources 22/Oct/2013
Standard Package20
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Quad Port, Synchronous
Memory Size1.125M (64K x 18)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.45 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case272-BBGA
Supplier Device Package272-PBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70V5388S200BG
Related Links70V538, 70V5388S200BG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
70V5388S200BG Details Description
Related parts for 70V5388S200BG
IC REG PUSH-PULL ISO 1A 16TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 12V datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 60-250VAC/DC PNL datasheet.pdf
OSC XO 96.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 737.28MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HDC-CT-DTP/HD AWG 18 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 2.5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf