Integrated Device Technology (IDT) 70V7319S166BCGI
70V7319S166BCGI picture photo
Mfg. Part Number
70V7319S166BCGI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 256CABGA
Datasheet Download
70V7319S166BCGI.pdf
Availability of 70V7319S166BCGI
QUANTITY
70V7319S166BCGI Order Process
Ship out your order
Specifications of 70V7319S166BCGI
Internal Part NumberEIS-70V7319S166BCGI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAdditional Assembly Sources 22/Oct/2013
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.45 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-CABGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70V7319S166BCGI
Related Links70V7319, 70V7319S166BCGI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
70V7319S166BCGI Details Description
Related parts for 70V7319S166BCGI
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W MONO 9USMD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
BUZZER MAGN 12VDC 2.2KHZ PANEL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8VDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO204AC datasheet.pdf
HOUSING CAP 2.13 DIA SERIES 2 CK datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 2.4MM datasheet.pdf