Integrated Device Technology (IDT) 71016S15PHGI
71016S15PHGI picture photo
Mfg. Part Number
71016S15PHGI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP
Datasheet Download
71016S15PHGI.pdf
Availability of 71016S15PHGI
QUANTITY
71016S15PHGI Order Process
Ship out your order
Specifications of 71016S15PHGI
Internal Part NumberEIS-71016S15PHGI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71016S15PHGI
Related Links71016S, 71016S15PHGI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71016S15PHGI Details Description
Related parts for 71016S15PHGI
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC FPGA 173 I/O 240QFP datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS DUAL 0.4MM SMD datasheet.pdf
CONN RING STR 4AWG 3/8" PLAIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW LLDS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-5VOUT datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA SOC 529FCBGA datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.5A 160 MOHM datasheet.pdf