Integrated Device Technology (IDT) 71016S20PHGI
71016S20PHGI picture photo
Mfg. Part Number
71016S20PHGI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 20NS 44TSOP
Datasheet Download
71016S20PHGI.pdf
Availability of 71016S20PHGI
QUANTITY
71016S20PHGI Order Process
Ship out your order
Specifications of 71016S20PHGI
Internal Part NumberEIS-71016S20PHGI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed20ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71016S20PHGI
Related Links71016S, 71016S20PHGI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71016S20PHGI Details Description
Related parts for 71016S20PHGI
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC CORE REG SGL PHASE CPU 40-QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
INSERT MALE 6POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8WSON datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 24VOUT 25W datasheet.pdf
D SUB MA SHELL 3W3C W/O CONTACT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 14SOIC datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 700 MHZ datasheet.pdf