C&K Components 7101J19CQE22
7101J19CQE22 picture photo
Mfg. Part Number
7101J19CQE22
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101J19CQE22.pdf
Availability of 7101J19CQE22
QUANTITY
7101J19CQE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101J19CQE22
Internal Part NumberEIS-7101J19CQE22
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 38.74mm x 16.46mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101J19CQE22
Related Links7101J1, 7101J19CQE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7101J19CQE22 Details Description
Related parts for 7101J19CQE22
BATTERY PACK NIMH 3.6V 650MAH datasheet.pdf
ON CHIP DEBUG EMULATOR W/TRACE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 100POS .100 WW AU datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 15V OUT datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 2.5K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf