C&K Components 7101J19ZQE22
7101J19ZQE22 picture photo
Mfg. Part Number
7101J19ZQE22
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101J19ZQE22.pdf
Availability of 7101J19ZQE22
QUANTITY
7101J19ZQE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101J19ZQE22
Internal Part NumberEIS-7101J19ZQE22
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 38.74mm x 16.46mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101J19ZQE22
Related Links7101J1, 7101J19ZQE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7101J19ZQE22 Details Description
Related parts for 7101J19ZQE22
RES SMD 715 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 800MA 780 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 6.3A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TDM/TSI SWITCH 256X256 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf