C&K Components 7101J1V3GE1
7101J1V3GE1 picture photo
Mfg. Part Number
7101J1V3GE1
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101J1V3GE1.pdf
Availability of 7101J1V3GE1
QUANTITY
7101J1V3GE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101J1V3GE1
Internal Part NumberEIS-7101J1V3GE1
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101J1V3GE1
Related Links7101J, 7101J1V3GE1 Datasheet, C&K Components Distributor
7101J1V3GE1 Details Description
Related parts for 7101J1V3GE1
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.4VC SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 31C P 120" WHT JACKS datasheet.pdf