C&K Components 7101J2AME2
7101J2AME2 picture photo
Mfg. Part Number
7101J2AME2
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101J2AME2.pdf
Availability of 7101J2AME2
QUANTITY
7101J2AME2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101J2AME2
Internal Part NumberEIS-7101J2AME2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101J2AME2
Related Links7101J, 7101J2AME2 Datasheet, C&K Components Distributor
7101J2AME2 Details Description
Related parts for 7101J2AME2
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Solder datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 7/8" datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 5V 8-UMAX datasheet.pdf
EMULATOR HDS2 SERIES datasheet.pdf
TOOL & DIE CRIMP .052/.068/.178 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RECEPTACLE POTTED W/ A CODED 1.5 datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf