C&K Components 7101J2V8BE1
7101J2V8BE1 picture photo
Mfg. Part Number
7101J2V8BE1
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7101J2V8BE1.pdf
Availability of 7101J2V8BE1
QUANTITY
7101J2V8BE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101J2V8BE1
Internal Part NumberEIS-7101J2V8BE1
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101J2V8BE1
Related Links7101J, 7101J2V8BE1 Datasheet, C&K Components Distributor
7101J2V8BE1 Details Description
Related parts for 7101J2V8BE1
BOX ABS BLACK 9.23"L X 5.12"W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 2.5VWM 10.9VC SOD523 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
FRONT COVER 147X176X34MM CLEAR datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEVEL 240VAC CHASSIS datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 100W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf