C&K Components 7101J3V6ME2
7101J3V6ME2 picture photo
Mfg. Part Number
7101J3V6ME2
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101J3V6ME2.pdf
Availability of 7101J3V6ME2
QUANTITY
7101J3V6ME2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101J3V6ME2
Internal Part NumberEIS-7101J3V6ME2
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101J3V6ME2
Related Links7101J, 7101J3V6ME2 Datasheet, C&K Components Distributor
7101J3V6ME2 Details Description
Related parts for 7101J3V6ME2
MICROGRABBER/BANANA PLUG 24" BLK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 12.0 OHM 17W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 89.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf