C&K Components 7101J3ZQE2
7101J3ZQE2 picture photo
Mfg. Part Number
7101J3ZQE2
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101J3ZQE2.pdf
Availability of 7101J3ZQE2
QUANTITY
7101J3ZQE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101J3ZQE2
Internal Part NumberEIS-7101J3ZQE2
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.81mm x 16.46mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101J3ZQE2
Related Links7101J, 7101J3ZQE2 Datasheet, C&K Components Distributor
7101J3ZQE2 Details Description
Related parts for 7101J3ZQE2
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 2GB datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE20PC24PC 1 PSI datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
IC LED DVR MATRIX 50UBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf