C&K Components 7101K2AW1QE
7101K2AW1QE picture photo
Mfg. Part Number
7101K2AW1QE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101K2AW1QE.pdf
Availability of 7101K2AW1QE
QUANTITY
7101K2AW1QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101K2AW1QE
Internal Part NumberEIS-7101K2AW1QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length17.88mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StyleWire Wrap
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialAluminum
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101K2AW1QE
Related Links7101K, 7101K2AW1QE Datasheet, C&K Components Distributor
7101K2AW1QE Details Description
Related parts for 7101K2AW1QE
IC CUR MODE PWM CONT 8-DIP datasheet.pdf
VARISTOR 738V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 43 OHM 0804 datasheet.pdf
IC KEY SWITCH 2WIRE 24-TQFN datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 417K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC REG CUK INV ADJ 0.9A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 169MA 7 OHM SMD datasheet.pdf