C&K Components 7101L1PDV3BE
7101L1PDV3BE picture photo
Mfg. Part Number
7101L1PDV3BE
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7101L1PDV3BE.pdf
Availability of 7101L1PDV3BE
QUANTITY
7101L1PDV3BE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101L1PDV3BE
Internal Part NumberEIS-7101L1PDV3BE
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeAnti-Rotation
Actuator Length18.04mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101L1PDV3BE
Related Links7101L1, 7101L1PDV3BE Datasheet, C&K Components Distributor
7101L1PDV3BE Details Description
Related parts for 7101L1PDV3BE
MOSFET N-CH 900V 5.8A TO-247 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 20A 12V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSMITTER UHF ASK/FSK 32QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf