C&K Components 7101L1YAV2BE
7101L1YAV2BE picture photo
Mfg. Part Number
7101L1YAV2BE
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7101L1YAV2BE.pdf
Availability of 7101L1YAV2BE
QUANTITY
7101L1YAV2BE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101L1YAV2BE
Internal Part NumberEIS-7101L1YAV2BE
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length16.26mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101L1YAV2BE
Related Links7101L1, 7101L1YAV2BE Datasheet, C&K Components Distributor
7101L1YAV2BE Details Description
Related parts for 7101L1YAV2BE
JUMPER-H1503TR/A3048Y/H1503TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
CT BOX HDR V 6P SMT ASY ON/TAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 277/480VAC datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 1A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONN M8 FML 3POS datasheet.pdf
3300UF 100V 35X105MM 85C 20000H datasheet.pdf