C&K Components 7101L2Y9CQE
7101L2Y9CQE picture photo
Mfg. Part Number
7101L2Y9CQE
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101L2Y9CQE.pdf
Availability of 7101L2Y9CQE
QUANTITY
7101L2Y9CQE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101L2Y9CQE
Internal Part NumberEIS-7101L2Y9CQE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length13.97mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101L2Y9CQE
Related Links7101L, 7101L2Y9CQE Datasheet, C&K Components Distributor
7101L2Y9CQE Details Description
Related parts for 7101L2Y9CQE
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 39 OHM 0404 datasheet.pdf
QKE HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 191K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MAXI PULLER datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 5W 0505 datasheet.pdf