C&K Components 7101L2YZBE
7101L2YZBE picture photo
Mfg. Part Number
7101L2YZBE
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7101L2YZBE.pdf
Availability of 7101L2YZBE
QUANTITY
7101L2YZBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101L2YZBE
Internal Part NumberEIS-7101L2YZBE
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length13.97mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101L2YZBE
Related Links7101L, 7101L2YZBE Datasheet, C&K Components Distributor
7101L2YZBE Details Description
Related parts for 7101L2YZBE
RES 6.8 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING NYLON INSL #5/16 100PC datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK F 75 OHM datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 2M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf