C&K Components 7101LDABE
7101LDABE picture photo
Mfg. Part Number
7101LDABE
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7101LDABE.pdf
Availability of 7101LDABE
QUANTITY
7101LDABE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101LDABE
Internal Part NumberEIS-7101LDABE
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length23.12mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101LDABE
Related Links7101, 7101LDABE Datasheet, C&K Components Distributor
7101LDABE Details Description
Related parts for 7101LDABE
RES SMD 9.1M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 26.1OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 22 NF 5% 100VDC datasheet.pdf