C&K Components 7101P1YAV2GES
7101P1YAV2GES picture photo
Mfg. Part Number
7101P1YAV2GES
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101P1YAV2GES.pdf
Availability of 7101P1YAV2GES
QUANTITY
7101P1YAV2GES Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101P1YAV2GES
Internal Part NumberEIS-7101P1YAV2GES
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length21.33mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesSatin Chrome Actuator
Actuator MaterialBrass
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101P1YAV2GES
Related Links7101P1, 7101P1YAV2GES Datasheet, C&K Components Distributor
7101P1YAV2GES Details Description
Related parts for 7101P1YAV2GES
CONN HEADER 16POS 2MM GOLD SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.5V 23W datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HDR 90POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
2200UF 350V 50X105MM 85C 10000H datasheet.pdf