C&K Components 7101P3D9AGE
7101P3D9AGE picture photo
Mfg. Part Number
7101P3D9AGE
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101P3D9AGE.pdf
Availability of 7101P3D9AGE
QUANTITY
7101P3D9AGE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101P3D9AGE
Internal Part NumberEIS-7101P3D9AGE
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length13.21mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101P3D9AGE
Related Links7101P, 7101P3D9AGE Datasheet, C&K Components Distributor
7101P3D9AGE Details Description
Related parts for 7101P3D9AGE
SCR PHASE CTRL MOD 1600V 650A datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONNECTOR HOOD WITH CABLE datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN IR FAST SW BK SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 35V X7R 0805 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMAL REED SWITCH 110C 100V BR datasheet.pdf
TV 2#12(COAX) 2#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
1,5UF 63V 5X11 datasheet.pdf