C&K Components 7101P3H3AV2BE
7101P3H3AV2BE picture photo
Mfg. Part Number
7101P3H3AV2BE
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7101P3H3AV2BE.pdf
Availability of 7101P3H3AV2BE
QUANTITY
7101P3H3AV2BE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101P3H3AV2BE
Internal Part NumberEIS-7101P3H3AV2BE
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length10.92mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101P3H3AV2BE
Related Links7101P3, 7101P3H3AV2BE Datasheet, C&K Components Distributor
7101P3H3AV2BE Details Description
Related parts for 7101P3H3AV2BE
IC FILTER BUILDG BLK QUAD 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MICRO STEREO ZM 6.7X~50X W/LIGHT datasheet.pdf
FUSE INDUST 6A 600V CER BOLT ON datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 5.08MM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 19-24V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOD80 datasheet.pdf