C&K Components 7101P3HCKE
7101P3HCKE picture photo
Mfg. Part Number
7101P3HCKE
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7101P3HCKE.pdf
Availability of 7101P3HCKE
QUANTITY
7101P3HCKE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101P3HCKE
Internal Part NumberEIS-7101P3HCKE
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length11.43mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101P3HCKE
Related Links7101P, 7101P3HCKE Datasheet, C&K Components Distributor
7101P3HCKE Details Description
Related parts for 7101P3HCKE
FRICTION LATCH HEADER DR R/A datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 150MA SOD123 datasheet.pdf