C&K Components 7101P3YABE22
7101P3YABE22 picture photo
Mfg. Part Number
7101P3YABE22
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7101P3YABE22.pdf
Availability of 7101P3YABE22
QUANTITY
7101P3YABE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101P3YABE22
Internal Part NumberEIS-7101P3YABE22
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length11.43mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesBlack Actuator
Actuator MaterialBrass
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101P3YABE22
Related Links7101P3, 7101P3YABE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7101P3YABE22 Details Description
Related parts for 7101P3YABE22
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 34PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 30POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
NEOPRENE 1/3 METER datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf