C&K Components 7101P4HZBE
7101P4HZBE picture photo
Mfg. Part Number
7101P4HZBE
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7101P4HZBE.pdf
Availability of 7101P4HZBE
QUANTITY
7101P4HZBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101P4HZBE
Internal Part NumberEIS-7101P4HZBE
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length6.35mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101P4HZBE
Related Links7101P, 7101P4HZBE Datasheet, C&K Components Distributor
7101P4HZBE Details Description
Related parts for 7101P4HZBE
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CTRLR BATTERY FAST CHRG 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.2W TH datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
MIC 3P M/MFE 0.5M 90/90 PNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS THRU RA SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf