C&K Components 7101SDABE
7101SDABE picture photo
Mfg. Part Number
7101SDABE
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7101SDABE.pdf
Availability of 7101SDABE
QUANTITY
7101SDABE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101SDABE
Internal Part NumberEIS-7101SDABE
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.45mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101SDABE
Related Links7101, 7101SDABE Datasheet, C&K Components Distributor
7101SDABE Details Description
Related parts for 7101SDABE
IC POT DGTL 256POS 16-TSSOP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 7A RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V 10% BP 1812 datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 3/8 BLACK 200' datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CAP POLY 0.033UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
LED 18MM WHITE 5V WIRE PNL MNT datasheet.pdf